ОБИЉЕЖЕНО 19 ГОДИНА ОД ЕГЗОДУСА САРАЈЕВСКИХ СРБА

Служен парастос у Братунцу погинулим Србима из Сарајева

Служен парастос у Братунцу погинулим Србима из Сарајева

Служењем парастоса, прислуживањем свијећа за покој душа настрадалих и полагањем цвијећа код централног спомен крста погинулим борцима са сарајевског ратишта, који су пренесени и сахрањени у братуначком гробљу, данас је завршен дводневни програм обиљежавања 19 година од исељавања сарајевских Срба са својих огњишта.

Парастосу је присуствовао већи број чланова породица сахрањених бораца са сарајевског ратишта и њихових сабораца који живе у Братунцу и Сребреници, а цвијеће су положиле делегације Борачке организације и Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила из Братунца. 

Видомир Бандука из братуначког Удружења "Сарајевски Срби" захвалио је свима који су данас присуствовали парастосу настрадалим сарајевским Србима, чији су посмртни остаци пренесени и сахрањени у Братунцу, те нагласио да се никада не смију заборавити њихове жртве и животи дати за Републику Српску.

Бандука је подсјетио на голготу сарајевских Срба приликом њихове сеобе са својих вјековних огњишта у неизвјесност када су превозили посмртне остатке својих сродника и сабораца, те понешто покретне имовине, тражећи било какве куће и зидине да се у њих смјесте. 

"Сарајевски Срби нису имали дилему. Нису жељели прихватити муслиманску власт. Слобода им је била дража од свега и све су оставили да би живјели слободни у Републици Српској за коју су се борили и коју воле, без обзира на услове и стандард живота", рекао је Бандука. 

Удружење "Сарајевски Срби" организовало је обиљежавање 19 година од исељавања Срба из општина тадашњег Српског Сарајева - Илијаш, Вогошћа, Рајловац, Илиџа, Хаџићи и Ново Сарајево и њиховог досељавања у Братунац и Сребреницу, након што су њихова мјеста живљења Дејтонским споразумом припала Федерацији БиХ. 

Након одбијања 36 непријатељских офанзива, не желећи да живе под туђом влашћу, око 150.000 сарајевских Срба напустило је своје одбрањене домове и имања и кренуло у неизвјесност и слободу у Републици Српској по најтежим временским условима по потписивању Дејтонског споразума. 

Тај егзодус започео је у децембру 1995. године, а завршен почетком марта 1996. године. 

У оквиру програма под називом "Памтимо, не заборавимо" синоћ је у братуначком Културном центру приказан документарни филм "Босански синдром", аутора Драгана Елчића.

 

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

 

Везане вијести:

СУТРА СЈЕЋАЊЕ НА ГОЛГОТУ САРАЈЕВСКИХ СРБА

УВРЕДА ЗА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ И СРПСКИ НАРОД

САРАЈЕВО - ВЕЛИКА ГРОБНИЦА СРБА

ОБИЉЕЖАВАЊЕ ФОРМИРАЊА ОДРЕДА СПЕЦИЈАЛНЕ ПОЛИЦИЈЕ ИЛИЏА

Борци не oдустају од вјерског обреда на мјесту злочина!

Сарајево - Романија - Jadovno 1941.