ОБИЉЕЖАВАЊЕ "ОПСАДЕ САРАЈЕВА" - ПОЛИТИКА ПРОТИВ СРПСКЕ
БИЈЕЉИНА, 9. АПРИЛА (СРНА) - Предсједник Републике Српске Милорад Додик поручио је да ће поруке бошњачких политичара дате поводом обиљежавања "опсаде Сарајева", те фалсификавање историје које је извршено том приликом, утицати на даље договоре око рјешавања неких кључних питања у БиХ.
"Наравно да је немогуће да овдје постоји једна истина о рату, али тако помпезно покушавати да се прикаже само једна истина као важећа говори о потреби да ми у Српској о томе морамо да водимо рачуна и да су само наивни они који мисле да на Републику неће бити атака", нагласио је Додик у интервјуу Срни.
Он је истакао да су обиљежавање "опсаде Сарајева" и поруке бошњачких политичара које су то пратиле били својеврсни атак на све данашње савременике Српске. "То није однос према жртвама, већ политика, и то политика која је уперена против нас", рекао је предсједник Српске.
Истакавши да треба жалити за сваком жртвом и обиљежавати страдања, као и да је несумњиво да је у Сарајеву током рата било много муслимана који су недужни настрадали, а што није требало да се деси, Додик је напоменуо да у Сарајеву посљедњих дана није радило о односу према жртви, већ о злоупотреби жртве.
"То је патетична прича, која се у континуитету покушава ширити по свијету и која говори о једној сасвим другој намјери, а то је да се неоправдано прибави ореол жртве искључиво за само једну структуру, једну нацију. Очигледно је и сваком познато да је из Сарајева, због политике која је вођена и насиља над Србима, у току прошлог рата протјерано 150.000 Срба", истакао је Додик и подсјетио да је на подручју Сарајева у рату било и на десетине логора за Србе, над којима су чињени злочини за које још нико није одговарао.
Истакавши да би много боље било да се током обиљежавања догађаја у Сарајеву ишло ка објективној истини о свему, Додик је нагласио да у том смислу треба прочитати књигу некадашњег специјалног изасланика УН за Југославију Јасушија Акашија, у којој се на објективан начин приказују неки ратни догађаји.
"Он на објективан начин показује да су муслимани у то вријеме своје јединице стављали у болнице и друге установе, а онда када Срби узврате, то се прикаже као напад на те болнице", подсјетио је предсједник Српске и поновио да Српска поштује све жртве, на свим странама, али се супротставља било каквој политизацији догађаја, која још више продубљује јаз.
Коментаришући наводе чланова Предсједништва БиХ Бакира Изетбеговића и Жељка Комшића да се у Сарајеву у Другом свјетском рату и прије 20 године водила борба против фашизма, Додик је напоменуо да је чињеница да је тек мали број муслимана, и то, тек на крају Другог свјетског рата, када је схватио ко су побједници, приступио партизанском покрету.
"Јосип Броз Тито је то потврдио у интервјуу Би-Би-Сију неколико година након рата, када је рекао да је у партизанским јединицама на крају рата било само 2,8 одсто муслимана. Познато је и да је у војној структури Независне Државе Хрватске /НДХ/ било око 30 одсто муслимана, а неки муслимани су били виђенији министри у НДХ", напоменуо је Додик.
Он је додао да на све то треба додати и чињеницу да је Алија Изетбеговић у Другом свјетског рату припадао фашистичким јединицама, а да његов син Бакир Изетбеговић, садашњи члан Предсједништва БиХ, упорно истиче да наставља политику свог оца.
Додик је истакао да, када се све наведено узме у обзир, треба да буде јасно да људи у Српској као своју земљу могу доживљавати искључиво Српску и да је за њих БиХ морање, у коме се налазе само зато што су Срби прихватили Дејтонски мировни споразум.
"И ту ћемо бити док тај споразум постоји. Српска је у Дејтонски споразум унијела своју самосталност, самобитност. Она је постојала као независан ентитет државног карактера, имала је војску, полицију, територију и ефикасну владу. Све то није имао Алија Изетбеговић, који је успио на неки начин да лажно прикаже своја политичка опредјељења свијету", рекао је Додик.
Коментаришући изјаву ратног члана Предсједништва БиХ Ејуп Ганића да за злочине није довољно осудити појединце, већ да треба подићи тужбе и против институција, попут парламената Српске и Србије, Додик је рекао да је то само пусти сан, којег Ганић слободно може наставити да сања.
"Ганић је командовао злочинима и наравно да се брани и пребацује одговорност. По том систему сви би требало да одговарамо само зато што смо Срби. То је само пусти сан", поручио је Додик.
Предсједник Српске је нагласио да је послије свих дешавања и порука поводом обиљежавања "опсаде Сарајева" још јасније да Сарајево за Србе никада неће бити главни град.
"Наш главни град је Бањалука, па и Београд, а не Сарајево. То може да пише, али у таквом главном граду не партиципирамо, нити га доживљавамо као таквог. Ако неко мисли да нама наметне причу о Сарајеву као главном граду, грдно се вара", поручио је предсједник Републике Српске.