ИНСПЕКЦИЈА УНИШТИЛА ДОКУМЕНТАЦИЈУ О ЗЛОЧИНИМА НАД СРБИМА

Милан Мандић

Милан Мандић

Управа за инспекцијске послове Кантона Сарајево уништила је архивске документе који се односе на ратне злочине над сарајевским Србима, тврдећи да је рок за њихово чување истекао, иако је законом прецизирано да се документи о ратним злочинима морају чувати трајно, пише данашњи "Глас Српске".

 

Документација, која је у посједу листа, потврђује да је главни инспектор за санитарне, здравствене и фармацеутске послове у Управи за инспекцијске послове Сенада Хаџијусуфовић у априлу и јуну 2012. године предсједавајућем Колегијума директора Института за нестала лица БиХ Марку Јуришићу одговорила да не може да достави тражене податке јер је рок чувања архивске грађе истекао након пет година. 

 

Јуришић је захтјев упутио на основу Закона о несталим лицима тражио документацију и информације о ексхумацијама и асанацији терена на подручју сарајевске општине Нови Град, 

 

Члан Савјетодавног одбора Института за нестала лица БиХ Милан Мандић рекао је да је законима о несталим лицима на свим нивоима БиХ прописана обавеза трајног чувања података о ратним злочинима и да дозволу за уништавање архивске грађе има само Историјски архив БиХ. 

 

Мандић, који је и предсједник Удружења породица несталих сарајевско-романијске регије, каже да му је то дописом потврдила и организација "Триал" из Женеве, која заступа породице жртава у Европском суду за људска права. 

 

"У том допису пише да, ако нешто треба да се уништава након три или пет година, стручњаци Историјског архива то биљеже и документују. Тек након те контроле уништавају архиву, али то смију да раде само они, а не нека инспекција. Управа за инспекцијске послове и Хаџијусуфовићева уништавањем докумената прекршили су законске прописе", навео је Мандић. 

 

Он је истакао а уништавање документације није једина махинација у режији Управе за инспекцијске послове. 

 

Мандић сматра да је најодговорнији за скривање посмртних остатака српских жртава у Сарајеву члан Колегијума директора Института за нестала лица БиХ Амор Машовић и напомиње да се још не зна шта је урађено са њима. 

 

"Постоји сумња да је ријеч о продаји посмртних остатака, али и људских органа. Имамо комплетну документацију о око 350 српских жртава, али њихове посмртне остатке немамо", рекао је Мандић и додао да породице и даље трагају за око 50 несталих Срба из сарајевске општине Нови Град.

 

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

 

Везане вијести:

ХИТАН САСТАНАК СА ОДГОВОРНИМ ЗА ПРОЦЕС ТРАЖЕЊА НЕСТАЛИХ

КАД ПРАВОСУЂЕ ОТВОРЕНО ШТИТИ УБИЦЕ

Александар Трифуновић: Тешко се дише на путу за Казане