Душко Бошковић: Усклађивање терминологије

tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat/sarajevo-pic.jpgНишта више није што је некада било. Што је и логично, јер никада ријеком не пролази иста вода. Дошло вријеме поларизације и сврставања свакога у свој табор. Ако ко и нема свој табор, мора да нађе неки најсличнији. Врше се нове прерасподјеле, преформулације, креира се нова стварност.


Па је тако и моја небитност и маленкост одлучила да у духу времена да свој скромни допринос у креирању нових вриједности и односа, као и исправном третирању ствари које ако већ не могу да досегну истину онда бар да к њој теже.
Шетајући у доколици градом Сарајевом почео сам опажати неконзистентност у терминологији која се користи на споменицима, спомен плочама и другим обиљежјима жртвама свих ових наших никад завршених и недоречених ратова.
Не знам ко би требао да се лати усклађивања терминологије, СУБНОР, САБНОР или неке друге организације, али би се она обавезно морала урадити да народ не живи у незнању или необавјештености. Најлакши за манипулисање је народ који не зна или још горе, који погрешно зна. Није срамота не знати, већа је срамота несазнавати.
Да би се било у складу са данашњим начином писања спомен плоча (види слику1.), треба да се преправе све спомен плоче везане за други свјетски рат како би биле у складу са данашњом терминологијом.
Стога је потребно свугдје гдје се употребљава ријеч„ усташе“ почети користити назив „Хрвати и Бошњаци“. Знано је које су нације у највећој мјери биле припадници регуларне војске ондашње Хрватске државе.
Па би текст на спомен плочи са слике 2. требао да гласи:
„На овом мјесту хрвацки* и бошњачки злочинци у току три мјесеца 1945. године су убили преко 800 грађана Сарајева.“

 

Споменик слика 1. | Spomenik slika 1.Споменик слика 1. | Spomenik slika 1.

 

Пошто у овом писанију обрађујем само тему усклађивању терминологије, неки други пут ћу писати о динамици страдавања жртава која је такође уочљива на овим споменицима. Са споменика се види да је у једном случају за четири године убијено преко 800 људи, а са друге се види да је за мјесец и по дана убијено упола мање. Такође је интересантно и инсистирање на појму агресија у случају када је више ратника дошло из Србије у помоћ Армији РБиХ, него Срба који су дошли помоћи војсци Републике Српске.
--------------------------------
* - ово није грешка у писању него је намјерно написано овако.  Ако једначимо сугласнике по звучности у ријечи „срПски“, зашто не би исто правило примјенили и у ријечи „хрваЦки“ . Нека буде равноправност глобална а не само локална.

 

Пише: Душко Бошковић