ДОКУМЕНТАРАЦ О ПОСЉЕДИЦАМА НАТО БОМБАРДОВАЊА

Протести на Српској Грбавици

Протести на Српској Грбавици

Вечерашњим приказивањем документарног филма "Босански синдром" аутора Драгана Елчића, Удружење "Сарајевски Срби" из Братунца обиљежило је 19 година од исељавања (егзодуса) Срба из општина тадашњег Српског Сарајева, и њиховог досељавања у Братунац и Сребреницу, након што су њихова мјеста живљења Дејтонским споразумом припала Федерацији БиХ.

У оквиру програма обиљежавања голготе сарајевских Срба "Памтимо, не заборавимо", вечерас је у Братунцу приказан још један документарни филм истог аутора "Путник кроз васиону и векове" о великом српском научнику Милутину Миланковићу. 

Аутор Елчић је родом из сарајевске општине Хаџићи и са породицом је почетком 1996. године са око 8.000 Срба из те општине доселио у Братунац. 

Он је прво снимио документарни филм "Крст-ић" који је обишао свијет и скренуо пажњу на страдање сарајевских Срба. 

"Филм `Босански синдром` говори о посљедицама Нато бомбардовања муницијом која је садржавала осиромашени уранијум и Срби су колатерална штета тог бомбардовања које је оставило катастрофалне посљедице на људе и биљни свијет", изјавио је Елчић. 

Он каже да се ова тема развила у серијал прича о посљедицама НАТО бомбардовања БиХ, Ирака, Србије, Либије ... 

Видомир Бандука из братуначког Удружења "Сарајевски Срби" био је један од свједока НАТО бомбардовања у Хаџићима, али каже да је и свједок "силног оболијевања сарајевских Срба од карцинома и њиховог убрзаног умирања". 

Он каже да су остале трајне посљедице Нато бомбардовања и да оне још изазивају обољења људи и биљног свијета који су били у непосредној близини локација које је НАТО бомбардовао. 

"Више стотина избјеглих Хаџићана обољело је након рата од карцинома и умрло у Братунцу. Овдје је остало још око 2.000 становника који су избјегли из Хаџића, а њих стотину још живи у алтернативним смјештајима", појаснио је Бандука. 

Бандука је вечерас подсјетио присутне на голготу сарајевских Срба приликом њихове сеобе са својих вјековних огњишта у неизвјесност када су превозили посмртне остатке својих сродника и сабораца те понешто покретне имовине, тражећи било какве куће и зидине да се у њих смјесте. 

"Сарајевски Срби нису имали дилему. Нису жељели прихватити муслиманску власт. Слобода им је била дража од свега и све су оставили да би живјели слободни у својој Републици Српској за коју су се борили и коју су неизмјерно вољели и воле без обзира на услове и стандард живота", рекао је Бандука. 

У цркви Успења пресвете Богородице сутра ће бити служен парастос за настрадале сарајевске Србе. 

Након тога биће одата пошта, прислужене свијеће за покој душа погинулих бораца са сарајевског ратишта, чији су посмртни остаци пренесени у братуначко гробље, гдје ће бити положено цвијеће и окађени њихови гробови.

 

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

 

Везане вијести:

СУТРА СЈЕЋАЊЕ НА ГОЛГОТУ САРАЈЕВСКИХ СРБА

УВРЕДА ЗА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ И СРПСКИ НАРОД

САРАЈЕВО - ВЕЛИКА ГРОБНИЦА СРБА

ОБИЉЕЖАВАЊЕ ФОРМИРАЊА ОДРЕДА СПЕЦИЈАЛНЕ ПОЛИЦИЈЕ ИЛИЏА

Борци не oдустају од вјерског обреда на мјесту злочина!

Сарајево - Романија - Jadovno 1941.