Чемерно- без Срба и без правде

tl_files/ug_jadovno/img/preporucujemo/2014/svijece.jpgПородице српских жртава на Чемерну, код Илијаша, које су 10. јуна 1992. године звјерски ликвидирали припадници такозване Армије БиХ из Брезе, Високог и Какња, и након 22 године чекају правду.

Муслиманске јединице из села Корита, Махмутовића Ријеке и Орахова напале су Чемерно у раним јутарњим часовима 10. јуна 1992. године.
Припадници тадашње Територијалне одбране Бреза убили су 32 српска цивила и војника, међу којима је највише било стараца, жена и дјеце, а село су сравнили са земљом. Чемерно је данас потпуно пусто село у коме нема ниједног Србина повратника.
“Колико још деценија треба да прође да се Тужилаштво БиХ смилује и покрене истрагу против извршилаца и налогодаваца овог незапамћеног злочина”, пита предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Источно Сарајево Мирко Вранић.
Вранић истиче да се Тужилаштво БиХ уопште не труди да уради било шта у вези са предметима који се односе на злочине над Србима, већ ћуте и не покрећу истраге, чекајући док биологија учини своје и нестану извршиоци и налогодавци овог масакра.
“Тужилаштво БиХ добро зна ко су извршиоци и налогодавци тог незапамћеног злочина над српским цивилима, али и даље ћути и чека да злочинци умру, а они би онда имали образложење да немају кога процесуирати”, каже Вранић.
Током напада на српско село Чемерно, у општини Илијаш, убијени су скоро сви становници, а починиоци су имали јасну наредбу претпостављених да у том мјесту униште све. Преживјели и рањени мјештани овог села одведени су у злогласне логоре за Србе.
Као и у осталим муслиманским нападима на српска села, и на Чемерну је опљачкано и однесено у Сарајево и околна муслиманска села све што се могло понијети, а остало је разорено и спаљено.
Жртве напада муслиманских снага на Чемерно су Милош, Миросава, Ранко, Славојка, Ђорђо, Ковиљка, Горан и Рајко Буњевац, Новко Ћетковић, Спасенија, Ранка, Јадранка, Стака и Здравко Дамјановић, Манојло Ђука, Гојко Ћурђић, Мирослав и Сретен Јанковић, Радомир Јевтић, Светозар Капетановић и Љубиша Лазендић.
У нападу муслиманске војске из Брезе, Високог и Какња убијени су Милован и Жарко Малешевић, Недељко Мићић, Станоје Мирковић, Миро Пантић, Стана Рашевић, Милинко, Јања и Рајко Трифковић, док се остале жртве воде као нестале.
Министарство унутрашњих послова Републике Српске 8. марта 2007. године поднијело је допуњену кривичну пријаву са доказима и именима 15 Бошњака осумњичених за ове злочине.
И ове године ће, као и ранијих, породице жртава и представници Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Источно Сарајево положити цвијеће и прислужити свијеће на Спомен-обиљежју гдје је до 1999. године била масовна гробница.
Поводом годишњице стравичног злочина над Србима из села Чемерно, данас у 12.00 часова биће положено цвијећа и прислужене свијеће, а парастос ће бити служен у 13.00 часова.

 

Извор: БигПортал