УКЛАЊАЈУ ПЛОЧУ СРПСКИМ ОСЛОБОДИОЦИМА ГРАДА

Будва спомен плоча српским ослободиоцима
Будва спомен плоча српским ослободиоцима

Табла са натписом да су српски војници ослободили Будву, постављена 1931. године биће уклоњена јер "оно што на њој пише не одговара историјским чињеницама", најављено је из Директората за културну баштину Министарства културе Црне Горе.

Генерални директор Директората Лидија Љесар рекла је да Министарство културе и Комисија за подизање спомен обиљежја нема право да са улаза у Стари град скину плочу "српским ослободиоцима Будве" ако Општина не поднесе иницијативу за уклањење, али је најавила да ће она бити уклоњена по другом основу, преносе подгоричке "Вијести". 

"Имамо право да дјелујемо по Закону о заштити културних добара. Кроз пројекат о ревалоризацији Старог града третираћемо ово културно добро и све оно што није културни слој, што не одговара историјским чињеницама, а што деградира то културно добро, биће уклоњено", рекла је Љесарова. 

Напомињући да износи лични став као стручњак и став Комисије за подизање спомен обиљежја, Љесарова је рекла да та плоча не може бити третирана као културни слој. 

"Културни слој није спомен обиљежје, већ оно о чему прича то спомен обиљежје. Спомен обиљежје је у ствари 24-сатни саобраћајац, који упућује којим путем треба ићи. Овај саобраћајац изнад улазних врата у Будви није добар и изазива колапс у саобраћају", тврди она. 

Спомен плоча је постављена 1931. године изнад Вељих врата на улазу у Стари град, а Комисија за подизање спомен обиљежја Министарства културе констатовала је да оно што на њој стоји "не одговара историјским чињеницама". 

Налаз је доставила Општини Будва, која једина по Закону о подизању спомен обиљежја може иницирати уклањање спорне плоче. 

На плочи, постављеној испод Венецијанског лава, уклесане су ријечи: "На успомену доласка храбре побједоносне Српске војске која послије јуначних побједа ослободи Будву, на Митровдан 8. новембра 1918. поставља Општина Будва". Изнад тог написа уклесане су ријечи Петра Другог Петровића Његоша: "Поколења дјела суде..." 

Љесарова наводи да 8. новембра 1918. Аустроугарска није постојала, а чланице тадашње Аустроугарске монархије су недјељама прије тога прогласиле независност у својим парламентима. 

Она каже да би се, на примјер, културним слојем сматрало да је на мјесту спомен плоче био грб Карађорђевића јер то има историјског утемељења. 

Пројекат ревалоризације културних добара, чији је Љесарова аутор, окупио је 250 стручњака који су радили у 50 тимова. Један тим се бавио Старим градом под њеним менторством и евидентирао "све оно што је девалвирано". 

У Општини Будва не постоји спремност за покретање иницијативе за уклањање спомен плоче због, како је "Вијестима" речено, љетње сезоне и могућег ефекта које би то имало на окружење и долазака српских гостију.

 

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

 

Везане вијести:

Пејовић: Повампирењу фашизма одговорићемо онако како ...

у будви полагање вијенаца ослободилачкој војсци србије

Недељковић: Дубровачки Срби - Jadovno 1941.