ВИЈЕНЦИ НА СПОМЕНИК ЖРТВАМА ТАКОЗВАНОГ ВЕЛЕИЗДАЈНИЧКОГ ПРОЦЕСА
БАЊАЛУКА, 11. НОВЕМБРА /СРНА/ - Генерални конзул Србије у Бањалуци Владимир Николић положио је данас вијенац на споменик жртвама такозваног велеиздајничког процеса на бањалучком гробљу "Свети Пантелија", поводом обиљежавања Дана примирја у Првом свјетском рату.
Николић је подсјетио да је на данашњи дан прије 96 година потписано примирје у Првом свјетском рату, који је однио 20 милиона жртава и донио свијету невиђена разарања.
"Истовремено, данас обележавамо дан када је српска војска на челу са војводом Петром Бојовићем ослободила Београд, донела слободу Србији и прикључила се победницима у Првом светском рату", рекао је Николић.
Помоћник министра рада и борачко-инвалидску заштите Републике Српске Душко Милуновић подсјетио је да је потписивањем примирја у Првом свјетском рату у Паризу 1918. године прекинут до тада највећи рат у историји човјечанства.
Милуновић је рекао да је у Првом свјетском рату било ангажовано око 70 милиона људи од којих је око 60 милиона било из Европе.
"Погинуло је 15 милиона људи, а рањено око 20.000. Забиљежена су до тада незапамћена материјална разарања", истакао је Милуновић.
Он је рекао да је Србија била на страни сила Атанте - сила побједница и да је у Великом рату изгубила једну трећину највиталнијег становништва.
"Прву побједу у рату остварила је Србија са својом војском, а, такође, и пробој Солунског фронта чиме је означен крај Првог свјетског рата", рекао је Милуновић.
Он је навео да је велики број припадника српског народа са подручја тадашње Аустро-Угарске учествовао у пробоју Солунског фронта у саставу Добровољачке југословенске дивизије.
На споменик жртвама такозваног велеиздајничког процеса вијенце су, осим Николића и Милуновића, положиле делегације града Бањалука и Удружења потомака и поштовалаца ратних добровољаца 1912-1918. године.
Такозвани бањалучки велеиздајнички процес био је највећи од 17 које су власти Аустро-Угарске водиле против Срба. Тим процесом током 1915. и 1916. године било је обухваћено 156 особа, од којих је 16 осуђено на смртну казну.
Везане вијести:
Обележава се Дан примирја
Ђачки велеиздајнички процес
ПРЕМИЈЕРА ФИЛМА "БРАНИО САМ МЛАДУ БОСНУ"