МИТРОВИЋ: ПРОЦЕСУИРАТИ ОДГОВОРНЕ ЗА СТРАВИЧАН ЗЛОЧИН

nedeljko_mitrovic

БАЊАЛУКА, 18. МАЈА /СРНА/ - Смрт 12 бањалучких беба због недостатка кисеоника 1992. године стравичан је злочин, јер се унапријед знало шта ће се десити са новорођенчадима ако се не допреми кисеоник за инкубаторе, рекао је данас предсједник Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Недељко Митровић.

Он каже да би за овај злочин требало покренути поступак против одговорних, те да му треба дати правну, хуманитарну и сваку другу квалификацију.
       
Представљајући програм обиљежавања 20. годишњице страдања бањалучких беба, Митровић је рекао да ће 22. маја, на дан када је 1992. године умрла прва беба, бити служен парастос на бањалучком Новом гробљу у 11.00 часова, те положено цвијеће и одржан духовни рецитал.

Митровић је додао да ће обиљежавање бити настављено испред споменика 12 беба у центру Бањалуке у 12.00 часова полагањем вијенаца, а потом обраћањем званичника.

На обиљежавање 20 година од страдања бањалучких беба позвани су највиши званичници Републике Српске и представници Српске у заједничким институцијама, те амбасадори земаља чланица Савјета безбједности УН, јер се то тијело, као и тадашњи генерални секретар УН Бутрос Бутрос Гали, како каже Митровић, оглушили о апеле да се авионом допреми неопходан кисеоник, јер тада није било копненог коридора.

Доктор Драган Данелишин, аутор књиге "Ко њих пита", у којој су описани ови догађаји из 1992. године, каже да је лако ући у историју и да се у историју укључио и тадашњи генерални секретар УН Бутрос Бутрос Гали рекавши "не" животу.

Подсјећајући да је од 22. маја до 19. јуна усљед недостатка кисеоника умрло 12 беба, Данелишин је рекао да су апели упућивани на разне стране и разним институцијама, али да авион у којем се налазио неопходан кисеоник и који је био спреман за полетање на аеродрому Батајница код Београда није добио дозволу за лет.

У то вријеме био је стављен ембарго на летове изнад БиХ, а коридор кроз Посавину још није био пробијен.

Данелишин је истакао да постоје разне спекулације и нељудскост на појединим блоговима на којима се тај догађај назива српском пропагандом.

Доктор Милош Бајић, тадашњи начелник бањалучке Педијатрије, рекао је да, према Женевској конвенцији, нико нема право да доведе у питање здравље цивилног становништва, те да је онај ко је наредио да се небо за авион са кисеоником затвори, осудио бебе на смрт.
       
Он је подсјетио да су из болнице тада путем медија упутили апел грађанима који посједују боце кисеоника да их доставе на Педијатрију, а то су углавном били аутомеханичари, вариоци и људи сличних занимања.

"Заиста је био велики одзив грађана. Тај кисеоник је технички потпуно различит од оног који се користи за инкубаторе у којем су бебе, али су наше техничке службе успјеле да га доведу у одређен степен употребљивости који се користи и пушта кроз цијеви инкубатора", рекао је Бајић.

Жељка Тубић, мајка бебе умрле 28. маја, рекла је кроз плач да би њен син, да је жив, сутра прославио 20. рођендан.

Шеф Бироа Владе за односе с јавношћу Вера Сајић, који је тада радила на бањалучком Биг-радију говорила је о томе како је било тешко и страшно ишчекивати и јављати вијести о умирању беба.

"То је било страшно и то нико никада не би требало да доживи", истакла је Сајићева.

 

 

Извор: срна