Хрватска уцењује Србију
БЕОГРАД / ЗАГРЕБ – Хрватска, која ће 2013. године постати члан ЕУ, већ је почела да условљава Београд повлачењем тужбе за ратне злочине, тражећи од Србије део територије.
Наиме, вансудско решење са Хрватском могуће је уколико Србија, осим дела своје територије, о чему је „Правда“ већ писала, реши спорна питања са Загребом, попут питања несталих особа, да Србија прихвати „Олују“ као легитимну акцију, као и решење имовинских питања између две земље. Загреб и даље тражи да границе буду утврђене на основу катастра, док Београд захтева разграничење на средини пловног пута Дунава.
Да Хрватска жели део територије Србије, потврђује и изјава Весне Пусић, хрватске министарке спољних и европских послова, која је рекла да треба учинити све да се постигне билатерални договор о границама са Србијом.
- Арбитража је увек могућа ако се не можеш или не знаш да се договориш – рекла је министарка Пусић.
Наиме, Хрватска, осим дела територије, тражи да се реше спорна питања, попут несталих особа, око 2.000 људи обе националности, нерешено питање граница, као и имовинска питања између две земље. Загреб и даље тражи да се границе утврде на основу катастра, док Србији одговара да разграничење буде на средини пловног пута Дунава. Међутим, Хрватска тврди да се спорна територија простире од границе са Мађарском до Бачке Паланке, и да она катастарски, како су рекли, припада Хрватској.
Душан Јањић, директор Форума за етничке односе, рекао је да смо пропустили прави тренутак да решимо то питање.
- Прави тренутак је био онај када се Иво Јосиповић данима шетао по Србији. Нажалост, тада није договорено то питање. С друге стране, омогућено је Хрватској да уђе у ЕУ без решења тог питања. Сада је Хрватска у изузетно повољној ситуацији – рекао је Јањић.
Миодраг Линта, председник Коалиције удружења избеглица, каже да се то удружење залаже за отварање суштинског дијалога између Загреба и Београда о решавању бројних питања, као што су граница, питање одузете имовине, решавање судбине несталих.
С друге стране, Жарко Пуховски, професор Филозофског факултета у Загребу, каже да је добро што питање границе између Србије и Хрватске није горуће питање.
- То је питање које тиња, јер се на њему није градила никаква политизација и око тога није било неких већих сукоба. Свакако да то питање дугорочно треба решити. Баш зато што то није горуће питање, нико нема довољно мотива да се то озбиљно решава – каже Пуховски.
Шта тражи Хрватска?
17.800 хектара територије Србије
Одмаралишта у Србији
Да Србија прихвати „Олују“ као легитимну акцију
Објекте компаније „Ина“
П. Латиновић – П. Јеремић
Извор: facebookreporter