БРОЈ ИЗБЈЕГЛИЧКИХ ЦЕНТАРА СА 643 СМАЊЕН НА 13

Davor Čordaš

Разговарао : Миломир САВИЋ

БАЊАЛУКА, 27. ОКТОБРА /СРНА/ - У Републици Српској (РС) данас постоји 13 колективних центара у којима живи 278 породица, док је у посљедње три године стамбено збринуто 365 породица.
У интервјуу Срни министар за избјеглице и расељена лица РС Давор Чордаш подсјетио је да су 2008. године, када је Влада донијела одлуку о распуштању колективних центара, у Српској била 52 центра са 643 породице.
"У овој години наставили смо са пројектима стамбеног збрињавања, затворили смо колективни центар у Источном Сарајеву, гдје се у новоизграђени стамбени објекат уселила 21 породица, у нову зграду у Котор Вароши уселило је 20 породица из колективног смјештаја, а недавно је у Теслићу усељена зграда са 16 породица, такође из колективног смјештаја", нагласио је Чордаш.
У Фочи је прошлог мјесеца у нову зграду уселило 14 породица из алтернативних смјештаја, ових дана затварају се два колективна центра у Братунцу, а породице из тих центара треба да уселе у нову зграду са 32 стана. Иста ситуација је и у Рогатици, гдје је такође за кориснике колективног смјештај, завршена зграда са 14 станова и очекује се усељење.
"До краја године требало би да буде завршена и зграда у Сребреници са 32 стана, чиме би била затворена још два колективна центра. У Власеници су у току радови на изградњи стамбеног објекта са 13 станова, па ће и тај колективни центар убрзо бити затворен. На Сокоцу су у припреми радови на изградњи зграде са 17 станова за расељене, а завршетак ових радова очекујемо сљедеће године. Ове године више од 150 породица напустиће колективне центре у Српској", истакао је Чордаш.
Он је навео да у Српској тренутно 4 084 породице користе неки вид алтернативног смјештаја - од тога је 1 628 у индивидуалном закупу, а охрабрује чињеница да ресорно министарство ипак успјева да континуирано обезбјеђује трајно стамбено збрињавање за кориснике алтернативног смјештаја.
У протеклих пет година, број породица у алтернативном смјештају смањен је са 7 248 на 4 084, односно 3 164 породице су трајно збринуте, каже Чордаш и додаје да је приоритет Владе Српске и Министарства избјеглице и расељена лица рјешавање проблема лица из колективних смјештаја те да је на том пољу до сада много учињено.
Осим седам милиона буџетских средстава који су распоређени у оквиру Програма за рјешавање проблема расељених лица, повратника и избјеглица за ову годину, Министарство за избјеглице и расељена лица активно учествује и у реализацији бројних пројеката чије је тренутна вриједност већа од 60 милиона КМ.
Чордаш је подсјетио да ресорно министарство учествује у имплементацији заједничких пројеката који се финансирају из удружених средстава, путем Фонда за повратак БиХ, укупне вриједности око 5,5 милиона КМ.
"Ресорно министарство реализује пројекте обнове инфраструктуре из економско-социјалне компоненте Развојног програма Српске укупне вриједности четири милиона КМ, распоређених у 45 инфраструктурних пројеката у нашј републици, а већина ових пројеката завршена је у овој години или су радови у току", нагласио је Чордаш.
Према његовим ријечима, у оквиру сарадње са међународним хуманитарним организацијама, ресорно министарство је и ове године учесник у финансирању и реализацији више пројеката помоћи расељеним лицима и повратницима у Републику Српску, које имплементирају хуманитарне организације, као што су АСБ, ЦРС, Хилфсворк и УНДП, а укупна вриједност ових пројеката је већа од седам милиона КМ.
"Кроз кредитна задужења, из ОПЕЦ – Фонда за међународни развој, обезбијеђено је око 4,5 милиона КМ, који ће бити утрошени на пројекте у Српској, док је у припреми и нови ЦЕБ пројекат, путем којег ће бити обезбјеђена средства у износу од око 34 милиона КМ за збрињавање више од 500 породица", истиче Чордаш у интервјуу Срни.
Коментаришући најаве да би у БиХ до 2014. године могла бити стављена тачка на избјегличко питање, као дилему да ли се то може завршити без кредитног задужења БиХ од 400 милиона КМ, Чордаш каже да одлука Парламентарне скупштине БиХ о кредитном задужењу још није проведена, али да је сигурно да би та финансијска инјекција знатно убрзала трајно рјешавање проблема расељених, избјеглих и повратника у БиХ.
Он је навео да Министарство за избјеглице и расељена лица Српске реализује неколико пројеката за трајно збрињавање лица из алтернативних смјештаја и партиципира у средствима које су међународне хуманитарне организације намијениле за ту сврху.
"Осим тога, финализиране су и припреме за међународну донаторску конференцију, која ће се одржати почетком наредне године у Сарајеву, а значајан дио прикупљених средстава биће усмјерен у БиХ", тврди Чордаш. Сљедећи корак је одржавање конференције на нивоу министара иностраних послова земаља региона, чиме би требало да буду окончане припреме које би обезбиједиле успјешну донаторску конференцију.
Министарска конференција биће одржана у Београду 7. новембра, док је одржавање донаторске конференције предвиђено почетком 2012. године у Сарајеву.
"На донаторској конференцији предвиђено да БиХ представи своје укупне потребе дефинисане Ревидираном стратегијом за провођење Анекса седам Дејтонског мировног споразума", закључио је Чордаш.

 

 

Извор: срна