Бранко Тепић, дјечак са чувене фотографије Жоржа Скригина, 71 годину послије (ВИДЕО)
Једна фотографија, настала 1944. године у Кнежици код Козарске Дубице, заувијек је постала симбол антифашистичке борбе и херојства народа Козаре и Поткозарја. Ријеч је о фотографији мајке Милице Тепић, која дјецу спасава фашистичког терора и злочина, бјежећи и скривајући се планином Козаром и њеним обронцима.
Фотографија са Кнежице Фото: РТРС
Фотографију је овјековјечио ратни репортер Жорж Скригин. Седам деценија касније, пронашли смо тадашњег двогодишњег дјечака Бранка Тепића, којег је мајка бјежећи носила на леђима, водећи сестру Драгицу за руку. Судбина је хтјела да му ова фотографија на неки начин одреди будућност „вјечитог избјеглице“.
Чувена фотографија настала је у Кнежици прије 71 годину, када је ратни репортер Жорж Скригин срео напаћену Милицу Тепић из дубичког Комленца, која је бјежећи од усташа и осталих фашиста, спасавала своју нејач. Кријући се у шуми, бјежећи од покоља и логора, на леђима је носила двогодишњег сина Бранка, а за руку водила двије године старију кћерку Драгицу. Њен син Бранко данас има 73 године.
Бранко сада каже да су "самим чудом остали живи јер тешко је и замислити да неко може и зими и љети и дању и ноћу бити на Козари, под буквом и да преживи". Његова мајка је, каже, "имала још већи проблем јер је са собом имала дјецу."
"Спавали смо у шуми, она је вјероватно направила неку заштиту од грања да ту спавамо", каже Бранко.
Извор: Радио Телевизија Републике Српске
Везане вијести:
СТРАДАЛА 721. 000 СРБА, ШТО ЈЕ 80 ОДСТО УКУПНИХ ГУБИТАКА
ХРВАТСКА СЕ НИКАДА НИЈЕ СУОЧИЛА СА ЗЛОЧИНАЧКОМ ПРОШЛОШЋУ
Страдање породице Пушоња на Црквинама 1942.