ПРОЦЕС ПРОТИВ ФИРМЕ "МПРИ" БИЋЕ НАСТАВЉЕН
ЧИКАГО, 1. ОКТОБРА /СРНА/ - Предсједник Сабора крајишких Срба из Чикага Богдан Кљаић најавио је за 22. октобар статусни претрес у случају тужбе крајишких Срба против војне консултантске фирме "МПРИ" из САД.
Кљаић је за Срну појаснио да је амерички савезни суд у Чикагу одбио захтјев крајишких Срба у тачки један - да се суди према међународном праву, али је дозволио да се процес настави према америчком закону.
"Статусни претрес је заказан за 22. октобар, гдје морају да присуствују све стране у поступку. Дакле, разлог за жалбу има `МПРИ`, а не Сабор крајишких Срба", истакао је Кљаић.
Поједини медији пренијели су недавно да је амерички савезни суд у Чикагу донио одлуку да пред америчким правосуђем не може бити покренут случај по тужби против војне консултантске фирме "МПРИ" из САД да је обучавала и опремала хрватске снаге током акције "Олуја".
Судија Џон Ли донио је одлуку да нема надлежност да саслуша тврдње наведене у тужби коју је 2010. године поднијела група српских држављана у име свих Срба из Крајине, а у којој се тврди да је "МПРИ" израдила план, обучила и припремила хрватске снаге за операцију "Олуја".
Судија је подржао тврдње подносилаца тужбе да је било удруживања ради незаконитог уласка у власништво и нелегално присвајање имовине.
"Хрватске снаге су, наводно, систематски пљачкале и уништавале српске куће, фирме, усјеве и стоку у региону Крајине, укључујући и оне у власништву подносилаца тужбе. Многе од ових кућа присвојила је хрватска војска", навео је Ли.
Подносиоци тужбе потражују одштету од 10,4 милијарде долара, уз камате од 1995. године.
У тужби се наводи да су хрватски лидери поручили "МПРИ" да желе да "уклоне Србе са своје територије".
Према наводима у тужби, планирање операције извршено је у сједишту компаније у Вирџинији и у Хрватској.
"Операција `Олуја` резултирала је највећим чином етничког чишћења у Европи од Другог свјетског рата. Неколико хиљада недужних цивила били су мете напада, рањавања и убистава због чега је од 300.000 до 350.000 побјегло из Крајине", наглашава се у тужби.
Подносиоци тужбе истичу "да није познато да ли је особље `МПРИ` учествовало у геноциду и да се то не помиње у тужби, већ да је познато да је та фирма обезбиједила начин да се геноцид деси".
Везане вијести: