Грачаница: Одржан протест због видовданског напада на Србе
Око 300 Срба протестовало је у центру Грачанице због „поражавајућег стања људских права и употребе прекомерне силе и бруталности Косовске полиције“ током прославе Видовдана, тражећи одговорност оних који су је одобрили.
Учесници скупа, у организацији Косовске стратешке акционе мреже (КСАМ) која окупља више од 90 српских невладиних организација из целе покрајине, затражили су одговорност оних који су наредили употребу силе као и оних који су је спровели у дело. Они су, такође, затражили и оставку тзв. министра унутрашњих послова Бајрама Реџепија.
Са скупа, који је почео нешто после 13 сати, упућено је питање Србима запосленим у тзв. косовским институцијама да се изјасне о примени силе против сународника на Видовдан, и да кажу због чега ћуте над насиљем. Такође, позвани су да се одреде према репресији тзв. институција у чијем раду учествују.
Представница мреже Виолета Матовић рекла је да су сви учесници на скупу сведоци да је тзв. полиција Косова на Видовдан на прелазу Мердаре пуцала на групу од 70 Срба од којих је 20 повређено. Матовић је подсетила да је и ђачки аутобус гађан молотовљевим коктелом и каменим коцкама на повратку са Газиместана, када је повређено 16 деце.
„Иако се декларативно позивају на владавину права, косовски закон и устав, предсавници институција их сами крше. Чак и косовски Закон о заштити права заједница и њихових припадника дозвољава употребу националих симбола и обележја у време прославе националних и верских празника“, казала је Матовић.
Према њеним речима, припадници КП су на Газиместану на Видовдан одузимали свако обележје са српским националним симболима, скидали су мајице са људи због ћирличних слова, газили српске заставе, и верска обележје и физички и вербално малтретирали учеснике скупа.
„Постоји довољно доказа да се такав вид деловања против Срба окарактерише као смишљен, планиран и организован, а према дефиницији међународног права, ово је класична пример институционалне репресије према једном народу“, рекла је она.
Мрежа је најавила да ће поднети кривичне пријаве против одговорних за употребу силе поротив Срба на Видовдан. КСАМ од Еулекса, ОЕБС-а и институција ЕУ очекује, рекла је она, да прате процес утврђивања одговорнисти за институционалну репресију, који је мрежа започела, као и да спрече даље кршење људских права Срба у покрајини. Од Међународих представника КСАМ очекује јасну осуду деловања тзв. косовских институција.
Учесници скупа су на крају позвани да узму наочаре са ружичастим стаклима да би „макар на тренутак видели стварност онакву какву је виде представници међународне заједнице који 13 година шаљу извештаје о ружичастој стварности и стању људских права на Косову“.
Извор: srbel