ЋИРКОВИЋ: НЕСТАЈЕМО!
У надлежности српске општине Косово поље остали су само послови матичне службе и издавање потврда о кућној заједници, те докумената потребних за остваривање права на социјална давања...
Припремљена локација за тржни центар у Косову Пољу
Приредио: Неђељко ЗЕЈАК
Предсједник Привременог вијећа српске општине Косово Поље Љубиша Ћирковић упозорава да овој општини пријети гашење и потпуно исељавање десеткованог српског становништва.
На дан повлачења српске војске и полиције јуна 1999. године у Косову Пољу је живјело око 20.000 Срба и Црногораца, а данас их је нешто више од 800?!
Срби су остали да живе у потпуно изолованом селу Кузмин, у урбаном дијелу градића, и у дијелу села Бресје, које се нашло на удару "новокомпонованих" албанских бизнисмена.
"Нестају институције државе Србије", каже Ћирковић и истиче да су томе допринијели Албанци и странци, али и сами Срби и Црногорци те држава Србија.
Косовопољци, познати по стварању Српског покрета отпора још крајем осамдесетих година прошлог вијека, одмах по уласку НАТО-а постали су мета албанских екстремиста.
Паљевине, убиства и киднаповања покренули су талас исељавања. Све што је било пунољетно морало је да бјежи и спашава главу. Остајали су углавном стари и изнемогли, који су дотучени у мартовском погрому 2004 године.
Из године у годину власти Србије оглушивале су се о апеле за помоћ. Увјеравале су Косовопољце да држава неће дозволити гашење општине по чијем се називу препознаје косметски Србин.
Ипак, управо су власти из Београда прихватиле нову косовску општину Грачаница са територијалном организацијом која обухвата села Угљаре, Бресје и Батусе, без којих српска општина Косово Поље остаје мртво слово на папиру.
"Остаје нам да се молимо Богу, јер од других не очекујемо помоћ нити се било чему добром надамо", каже Ћирковић Срни.
Он је резигниран што је мјесто Угљаре, где су смјештене српска општина, Дом здравља, осмогодишња школа, вртић и обданиште, те библиотека и јавна предузећа - припојено Грачаници.
У надлежности српске општине Косово поље остали су само послови матичне службе и издавање потврда о кућној заједници, те докумената потребних за остваривање права на социјална давања.
Све друго је пренијето на Грачаницу и нове косовске власти, а ускоро ће бити одузете и преостале надлежности, пошто су Београд и Приштина размијенили матичне књиге.
О смишљеном гашењу српске општине Косово поље свједочи одлука руководства општине Грачаница да у центру села Угљаре, на локацији гдје је била предвиђена градња стамбеног блока намјењеног повратницима, изгради тржни центар.
"Комуналци из општине Грачаница без икакве консултације уклонили су контејнере у којима је било смештено десетак расељених породица.
Рекли су да планирају гардњу пословног простора – тржног центра на локацији уз сам објекат недовршеног Дома здравља", наводи Ћирковић и тврди да је у питању смишљен прогон српских институција и подстрекавање исељавања.
Мјештани Угљара схватили су да им нема опстанка уколико се изгради тржни центар на педесетак метара од школе и на двадесет метара од Дома здравља.
"Продаја имања и кућа узима маха, па се плашим да у том тржном центру, изузев Албанаца, нико други неће трговати" - закључује Ћирковић.
Везане вијести:
ТРИДЕСЕТ ГОДИНА ОД НАБИЈАЊА НА КОЛАЦ ЂОРЂА МАРТИНОВИЋА У БЛИЗИНИ ГЊИЛАНА
МАНАСТИР УБОЖАЦ КАО УЗОР ЗА ОПСТАНАК