Страдања у Цазинској крајини и антифашистичка борба /1941-1945/

Ова књига је трајни споменик невиним жртвама усташко фашистичког терора у Цазинској крајини. После четрдесет година истраживања о страдању народа током Другог светског рата, у Цазинској крајини, а за 70-ту годишњицу тих ужасних збивања, објављена је друга књига борца НОР-а и носиоца „Партизанске споменице 1941. године,, Душана Д. Миљковића под насловом Страдања у Цазинској крајини и антифашистичка борба /1941-1945/. У књизи су кроз неколико целина дати прикази о страдању пре свега српског, али и осталих народа који нису прихватили усташку власт и злочине које су усташе примењивали посебно према србима православне вероисповести, Јеврејима и Ромима.

У првом делу су наведени подаци о успостави власти NDH у Великој жупи Бихаћ, пре свега у насељима дела општине Бихаћ, дела општине Босанска Крупа, општина Цазин и Велика Кладуша и то само на простору северно од реке Уне и границе са Хрвтском. Описани су масовни злочини над народима, пре свега српским, по насељима и дати табеларни прегледи масовних страдања од стране усташа и других фашиста. На карти стратишта, приказана су места и време масовних злочина. У прегледу је по општинама приказано деведесет и два насеља у којима су почињени злочини од појединачних убистава до масовних покоља, попут оних у Бихаћу, на Гаравицама  код Бихаћа, у Осоје – вучије јаме  код Врсте, у Соколског дома у Босанској Крупи, у Црном језеру на реци Уни, у Језерском, на Пољицу код Врнограча, у Великој Кладуши православна црква, на Мехином Стању код Велике Кладуше, у Мациним Доловима на Гњилавцу, на Чонгуру код Цазина, у Цазину, у Ћоралићима, у Пишталинама, у Зборишту, и Стабанџи, у Дурчић гају у Перни, Буковици, Бугару, Подгомиле, Рујница, Дреновац, Глиница, Градина, Пољана, Шиљковача итд. У другом делу је дат кратак приказ, у почетку спонтаног а касније све више организованог отпора усташким злочинаа и окупатору. Посебно је обрађена Бихаћка операција из краја 1942. године, као значајна прекретница за народ на овом подручју у току Другог светског рата. Аутор је доста простора посветио улози Хуске Миљковића и његовој милицији у NOR-u и Цазинској крајини. Нису заборављена ни имена познатих бораца Муслимана (Бошњака) који су устали против усташког режима а посебно Нурији Поздерцу и команданта Осме крајишке бригаде Хамдија Омановића, али и многим другим антифашистима. Муслимани.

            У трећем делу, Душан је после 40 година истраживања, успео да утврди и запише преко 11659 имена цивилних жртава рата српске националности и 2865 имена палих бораца NOR-a, који су погинули у борби против усташке и фашистичке власти. Са подручја Цазинске крајине страдали од 1941-1945. године. Током рата од 1992-1995. године и после, многи споменици и спомен обељежја из NOR-а у Цазинској крајини су срушени. Али 14517 имена смртно страдалих жртава рата, са овог простора, не може се склонити из спискова записани на страницама ове књиге..

Књига је до сада промовисана у Београду и углавном добро прихваћена од потомака из Цазинске крајине, без обзира, којем народу припадају. Потомци ће у овој књизи, моћи наћи име, место, време предака, али и податке о неким извршиоцима злочина над њиховим прецима и невиним становништвом. Ова књига сигурно има историјски значај, јер је трајно спречила заборав о страдању неколико генерација пре свега српског, јеврејског и ромског народа, али и Муслимана и Хрвата из Цазинске крајине. Многи ће први пут, сазнати и имена неколицине главних усташких наредбодаваца и извршиоца поменути масовних злочина над српским и другим народима за време владавине NDH.

 

Књига се може наручити поузећем од аутора Душана Д. Миљковић, E-mail miljkovicdusan@open. telekom.rs или на телефон +381(0)63 857 4434. Књига се може добити и преко Представништва РС у Београду  у Улици Деспота Стефана  бр. 4. Цјена књиге 10 евра уз могућност попуста од 20% за неаручених преко 10 комада.