Редни број смрти - 40.000!
Изложба "Моје Јадовно", вратила сећање на страдања Срба и Јевреја у првом усташком логору. Хиљаде људи страдало на најсвирепији начин. Неки живи бацани у 32 јаме.
ОНАЈ ко је преживео логор Јадовно, није његове јаме и вртаче. У беспућима Велебита, на најсвирепији начин, у 32 масовне гробнице, завршило је више десетина хиљада Срба и Јевреја. Историографија се зауставила на редном броју смрти од 40.000 људи, међу којима су више од половине - жене и деца.
Даница Мусафија, Београђанка, а родом из Госпића, чији је отац страдао у Јадовну, оставила је овакво сведочење:
- Логор је био ограђен бодљикавом жицом, опасан усташким митраљеским гнездима. Срби из Лике, али и других српских крајева у Хрватској, довођени су у групама. После исцрпљујућег рада, када је логор био претесан, одвођени су пред бездане јаме. Ту су ударани маљевима, убадани ножевима, па гурани у камена гротла. Многи су живи бацани, а неке јаме су посипане живим кречом. Тако је завршио и мој отац. Тако сам ја почела да трагам и сазнајем о страхотама Јадовна.
Овај усташки логор, на који је сећање вратила изложба фотографија "Моје Јадовно", отворена у четвртак увече у Руском дому у Београду, био је претеча концентрационог логора Јасеновац. Основан је убрзо по формирању Павелићеве НДХ. Постојао је 132 дана. У августу 1941. године, после уласка Италијана у Госпић и њихових извештаја о стравичним злочинима усташа, логор је затворен. "Згрожени смо зверствима усташких власти и затражили смо од њих да логор затворе", известили су италијански официри Рим.
Да би заташкали
злочине, усташе су заточене бацали у јаме Велебита. И бетонирали их. Официр у италијанској
војсци Санто Стоци је забележио: "После отклањања првих пет до двадесет центиметара
земље, указују се бројне руке, често везане, босе ноге, а главе лицем окренуте према
горе или су се видели само вратови.
Да су били у јаму убацивани живи или смртно рањени, доказују изобличени и трагични изрази лица већине жртава".
Логор Јадовно дуго је био табу тема. Током Другог светског рата о страдањима Срба и Јевреја није смело ни да се зуцне, како се не би "нарушило успостављено братство и јединство". Такав тренд је настављен и после.
Ћутање је трајало скоро седам деценија, да би тек 2008. године први пут детаљније усташке злочине на Велебиту осветлио угледни српски историчар Ђуро Затезало.
Он је у монографији
на 800 страна, после вишегодишњег истраживања дао целовит приказ страдања Срба и
Јевреја на стратиштима Јадовна. На основу аутентичне грађе, Затезало је утврдио
идентитет 10.502 жртве. И у монографији објавио њихова имена.
Наредне године Удружење грађана из Бањалуке "Јадовно 1941" и Српско национално веће из Загреба, поново је отворило страницу првих и најсвирепијих усташких злочина. Подигнута је спомен-плоча на месту где је био логор. Али, овај белег је оскрнављен већ у освит наредног дана после подизања
М.М.
Извор: ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ
Везане вијести:
ИЗЛОЖБА "МОЈЕ ЈАДОВНО" У СРЕМСКИМ КАРЛОВЦИМА
Студио-Б, 8.2.2013: O изложби МОЈЕ ЈАДОВНО у Београду
ХРВАТСКА ДА СЕ СУОЧИ СА ЗЛОЧИНИМА ПОЧИЊЕНИМ У ЊЕНО ИМЕ
ИЗЛОЖБА О УСТАШКИМ ЗЛОЧИНИМА У ЈАДОВНУ
Нови Сад: отворена изложба Моје Јадовно
Марко Ковачевић: О Изложби „Моје Јадовно“ у КЦНС - Jadovno ...
ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА "МОЈЕ ЈАДОВНО"
Изложба Моје Јадовно