УСТАШКИ СИМБОЛИ И НДХ ПОСТАЛИ "УМЈЕТНИЧКА СЛОБОДА"
У Хрватској је повећан број шовинистичких испада, посебно оних са усташком тематиком, који се тичу фашистичких поздрава, знамења НДХ и правдања злочина над Србима.
На фасади Основне школе Билице, у истоименој опшини крај Шибеника, налази се мурал на којем је грб усташке НДХ, јавља локални портал "Шибеник.ин".
Мурал се састоји од хрватске тробојнице, приказа вуковарског водоторња и шаховнице са првим бијелим пољем и витичастим завршетком.
Ради се о усташком грбу који се у периоду од 1941. до 1945. године користио као службени симбол НДХ.
Натко Дувњак, директор Основне школе "Јурај Далматинац", у чијем је саставу подручна школа у Билицама, затражио је начелника општине да се тај грб замијени регуларним хрватским грбом.
Међутим, начелник Јосип Ћалета правда усташки грб - "умјетничком слободом".
"Имамо нешто што се зове умјетничка слобода.И црква Светог Марка у Загребу има прво бијело поље на грбу (из усташког периода) па га нико не жели скинути" - објашњава Ћалета.
Он поручује да ће скинути грб чим добије папир надлежних служби, што се до сада није десило.
Усташки грб налази се одмах уз споменика биличким женама и омладинкама које су дале живот у Народноослободилачкој борби (НОБ).
Истовремено, предсједник градске организације Хрватске странке права Бенковац, Дарко Ковачић објављује на фејсбуку десетине фотографија на којима поздравља усташким поздравом са подигнутом руком.
На фотографији су и његова малољетна дјеца која поздрављају на исти начин. Ковачић и његово шестеро дјеце позирају са уздигнутом десницом, а уз слику пише:
"Хрватско племе обитељ Ковачић из Бенковца увик `За дом спремни`. Бог и Хрвати".
У Осијек се вратио Бранимир Главаш, након обарања његове пресуде за злочине над Србима у Осијеку деведесетих година. Дочекало га је више хиљада присталица.
Главаш је отпоздрављао националистичком реториком и говорио о "историјским просторима хрватске државе", хрватским симболима и светињама, и позивао да одлазак садашње власти.
Главаш је поручио да "никада побједничка војска није судила својим херојима - до ове власти".
Истичући случај хрватскога генерала Жеља Сачића, против ког је неки дан подигнута оптужница за злочуине над Србима, Главаш поручује да је "обавеза свих хрватских грађана и бранитеља да изразе незадовољство, ако треба и подизањем новог шатора испред ДОРХ-а у Загребу".
Везане вијести: