ПОЛОЖЕНИ ВИЈЕНЦИ НА ГРОБНО ПОЉЕ "ТОПОЛЕ"

Latinica

ДОЊА ГРАДИНА, 1. МАЈА - Полагањем вијенаца на гробном пољу "Тополе" у Спомен-подручју Доња Градина данас су бројне домаће и међународне делегације одале почаст невиним жртвама концентрационог логора Јасеновац, у оквиру обиљежавања Дана сјећања на жртве усташког злочина - геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини.
Вијенце су данас положили предсједник и потпредсједник Републике Српске /РС/ Милорад Додик и Емил Влајки, предсједник Народне скупштине Игор Радојичић, предсједник Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић, делегација Владе РС, коју су чинили предсједник Александар Џомбић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Петар Ђокић, министар просвјете и културе Антон Касиповић, министар саобраћаја и веза Недељко Чубриловић, министар управе и локалне самоуправе Лејла Решић, као и делегација преживјелих јасеновачки логораша.

Почаст јасеновачким жртвама у Доњој Градини одао је и замјеник министра иностраних послова Израела Даинел Ајалон, Амбасадор Руске Федерације у БиХ Александар Боцан Харченко, делегација Парламентарне скупштине БиХ, изасланик српског члана Предсједништва БиХ, изасланик Амбасаде Француске у БиХ, делегација општине Козарска Дубица и Града Крагујевца.
Вијенце су заједнички положиле делегације израелског града Модине и Бањалуке, представници СУБНОР-а РС, делегација Трећег пјешадијског /РС/ пука Оружаних снага БиХ, Срба са Космета, Удружења Рома РС, Српског народног вијећа из Хрватске, Савеза логораша РС и заједнички делегација Борачке организације РС, Организације заробљених и погинулих бораца и несталих цивила РС и Удружења ратних војних инвалида РС.
Парастос и помен са православном, јеврејском и ромском молитвом почео је 12.00 часова на гробном пољу "Храстови", а у 12.30 предвиђено је обраћање званичника.
Доња Градина представља највеће стратиште у систему концентрационих логора "Јасеновац", који је формиран у августу 1941. године, непосредно након проглашења Независне Државе Хрватске /НДХ/. Према неким процјенама, у Градини је убијено и закопано више од 360 000 људи, претежно Срба.
Према истраживањима стручњака, у периоду између 1941. и 1945. године у систему концентрационих логора "Јасеновац" убијено је око 800 000 дјеце, жена и стараца.
Међу страдалима је било највише Срба, Јевреја и Рома. Према начину убијања, јасеновачки логор сматра се најмонструознијим стратиштем које је тада постојало у свијету, а који је основала и њиме управљала НДХ.

 

Извор: срна