fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

103 године од Церске битке

Текериш — На данашњи дан обележава се 103 године од Церске битке, једне од најзначајнијих и највећих победа српске војске у Првом светском рату.

Генерал Степа Степановић. Фото: Vikipedija
Генерал Степа Степановић. Фото: Vikipedija

Годишњица Церске битке обележена је у Текеришу код Лознице.

Како је јавила Радио-телевизија Србије, венце поводом 103. годишњице код спомен-костурнице „Церска битка“ у Текеришу положили су потомци церских ратника, представници власти, чланови удружења ветерана, поштоваоци историје и многи други.

У част церским јунацима сутра ће бити одржан осми Церски марш, посвећен војводи Живојину Мишићу током којег ће око 2.000 учесника пешачити од Шапца до Текериша трасом дугом 37 километара.

Церска битка, који се одиграла током августа 1914. године, представља једну од најзначајнијих и највећих победа српске војске у читавом току Првог светског рата. То је, истовремено, и блистав пример тактички добро осмишљене и остварене војне операције.

Остваривши победу у знаменитој Церској бици припадници Српске војске, предвођени генералом Степом Степановићем, пружили су пример безмерне храбрости и патриотизма који је остао уткан у колективну свест нације све до наших дана, саопштило је Министарство.

Битка је била део прве аустроугарске офанзиве на Србију и избила је у ноћи 15. августа када су делови српске Комбиноване дивизије И позива наишли на аустроугарске извиднице улогорене на падинама Церске планине.

Борбе које су уследиле прерасле су у битку за контролу неколико градића и села у околини планине, као и за контролу Шапца. Морал аустроугарских трупа је 19. августа опао и хиљаде војника су се повукли у Аустроугарску, а многи су се подавили у Дрини бежећи у паници. Срби су 24. августа опет ушли у Шабац, чиме се битка званично завршила.

Битка је била битка у сусрету, маневарског типа, што значи да у току битке нису коришћени ровови, будући да су ровови у овом рату коришћени први пут крајем 1914. после битке на Марни.

У току десетодневне битке српски губици су износили 3.000 мртвих и 15.000 рањених. Аустроугарски губици су били знатно већи. Било је 8.000 мртвих војника, 30.000 рањених и 4.500 заробљених.

Српска победа над бројно надмоћнијим непријатељем је означила прву победу Савезника у Првом светском рату.

(Тањуг)

Извор: Б92

Везане вијести:

Церска битка | Јадовно 1941.

Ко смије, тај може! | Јадовно 1941.

Како је „Гвоздени пук“ зауставио Бана Јелачића и Хрвате …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: